Namai » Straipsniai » Protiniai dantys: ką svarbu žinoti?

Protiniai dantys: ką svarbu žinoti?

protiniai dantys

Dantys – tik nedidelė dalis mūsų organizmo, tačiau, ar tikrai gerai juos pažįstame ir viską apie juos žinome? Kviečiame daugiau sužinoti apie protinius dantis.

Kodėl mes turime protinius dantis?

Dantys skirstomi į kategorijas pagal jų vietą ir funkciją. Aštrūs dantys priekinėje burnos dalyje suplėšo maistą į mažesnius gabalėlius, o plokštesni dantys burnos gale – susmulkina maistą. Šie plokštesni dantys vadinami krūminiais dantimis. Suaugusieji turi krūminių dantų rinkinius, kurių kiekvienas susideda iš keturių dantų viršuje ir apačioje abiejose burnos pusėse. Nuo kūdikystės iki ankstyvos paauglystės žmonėms išsivysto pirmieji „pieniniai“ dantys, vėliau jie jų netenka ir vėl auga nauji dantys, kuriais naudojamės visą gyvenimą. Tačiau dygstant nuolatiniams dantims atsiranda tik du krūminių dantų rinkiniai (8 dantys), nuo 17 iki 21 metų daugumai suaugusiųjų išsivystys trečias krūminių dantų rinkinys, esantis burnos gale. Šie krūminiai dantys dažnai vadinami protiniais dantimis, nes jie pasirodo paskutiniai, kai žmogus yra vyresnis ir išmintingesnis. Dėl neapdorotos mūsų protėvių mitybos buvo ypač reikalingas trečiasis krūminių dantų rinkinys.

Kada atsiranda protiniai dantys?

Visi dantys, kuriuos žmogus kada nors turės, jau yra gimimo metu, kaukolės struktūroje. Pirmiausia išdygsta ir iškrenta 20 pieninių dantų rinkinys. Tada atsiranda 32 nuolatiniai dantys. Pirmasis krūminių dantų rinkinys paprastai tampa matomas sulaukus 6 metų, antrasis – apie 12 metų, o paskutinis (protiniai dantys) – iki 21 metų. Dėl mūsų šiuolaikinės mitybos paprastumo antropologai mano, kad žmonės palaipsniui išsivystė taip, kad jiems nebereikia protinių dantų, todėl kai kuriems žmonėms jie gali išvis neišdygti. Protiniai dantys panašūs į apendiksą – jie taps visiškai nereikalingi.
Vis dėlto daugumai suaugusiųjų šiandien vis dar išsivysto protiniai dantys. Vienas tyrimas atskleidė, kad 53 procentai 25 metų ir vyresnių žmonių turėjo bent vieną protinį dantį. Vyrai dažniau nei moterys turi protinių dantų.
Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad pieniniai dantys turi būt prižiūrimi lygiai taip pat, kaip ir kiti dantys. Tačiau, jei jie sukelia rimtų problemų, visada galima juos tiesiog pašalinti. Daugiau info rasite https://www.pilene.lt/paslaugos/chirurgine-odontologija/protiniu-dantu-rovimas.

Scroll to Top